Opiekunowie zwierząt zapłacą podatek za swoich pupili – wzrasta VAT za leki weterynaryjne

Leczenie zwierząt to bardzo droga sprawa. Wie o tym każdy opiekun psa, kota czy innego zwierzaka. Wiemy o tym my, bo nasza kampania Zaginął Dom zajmuje się właśnie gromadzeniem środków na leczenie zwierząt.

Leczenie zwierząt jest bardzo drogie. Wydatki na opiekę weterynaryjną są nieproporcjonalne do dochodów przeciętnej osoby. A co jeśli ta osoba jest emerytem, rencistą, bezrobotnym, samotnym rodzicem? Przeciętna wizyta w gabinecie weterynaryjnym, to koszt ok. 50 zł. Jeśli dochodzą do tego badania, leki czy szczepienia, ten koszt może wzrosnąć nawet do 150 – 200 zł. A jeśli nasz pies lub kot wymaga interwencji chirurga, koszty liczy się w tysiącach złotych.

Jak do tej pory system ubezpieczeń zwierząt raczkuje. Opiekunowie zwierząt nie mają jak się zabezpieczyć przed niespodziewanymi wydatkami kiedy zwierzak zachoruje lub ulegnie wypadkowi. Jeśli choroba jest przewlekła – sprawa staje się naprawdę dramatyczna...

Nasza akcja, tylko w tym roku, do końca października, na leczenie zwierząt zebrała i wydała 140 580,66 zł. A to jeszcze nie koniec.

Teraz będzie jeszcze trudniej. Jak donosi „Puls Biznesu”, w ustawie zmieniającej VAT podniesiony został m.in. podatek na leki weterynaryjne. Politycy właśnie zajmują się ustawą, w efekcie której stawki Vat na leki weterynaryjne wzrosną z 8% na 23%.

Rządowy projekt ustawy o „zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy”, który zawiera powyższy zapis, został właśnie przesłany do konsultacji społecznych. Ustawodawca tak uzasadnia nową ordynację podatkową:

przygotowany projekt zakłada wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT, przy założeniu radykalnego uproszczenia systemu stawek opartego na 3 filarach: prostota – przejrzystość – przyjazność.

Podwyżka Vatu na leki weterynaryjne rozpatrywana jest przede wszystkim w kontekście rolnictwa, a oponenci ustawy podkreślają, że podwyżka ta będzie miała wpływ na ceny żywności. O opiekunach domowych pupili niemal się nie wspomina. A jest to ogromna część społeczeństwa! Szacuje się, że w polskich domach mieszka ponad 15 milionów psów i kotów. Dodajmy do tego ponad 300 tysięcy bezdomnych psów i setki tysięcy (bo nikt nie wie ile kotów). Ta podwyżka uderzy w zwierzęta domowe, których opiekunowie nie są dobrze sytuowani. Uderzy też w organizacje non profit, które statutowo zajmują się pomocą zwierzętom, a utrzymują się jedynie z darowizn.

Podczas kiedy w Sejmie cały czas toczą się losy nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt, kiedy rządzący tak bardzo bronią się przed wprowadzeniem obowiązkowej kastracji i sterylizacji zwierząt – która dodajmy, jest JEDYNYM sposobem, na to by ograniczyć populację, a co za tym idzie, również bezdomność zwierząt, rządzący, chcą skazać na NIELECZENIE, cierpienie i śmierć setki zwierzaków – bo już teraz brakuje pieniędzy na ich leczenie...

Pomagaj regularnie - to proste!

 • img

  Ustaw płatności cykliczne

  Nawet niewielka kwota wpłacana regularnie bardzo nam pomoże.

 • strzałka
 • img
  logo

  Podepnij kartę kredytową lub konto PayPal

 • strzałka
 • img

  Udostępniaj

  Zachęcaj innych do działania!

[{"amount":"844507.45"}] [{"count":"513"}]

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.