Puszczać czy nie puszczać? Czyli pytanie o nowe przepisy dotyczące trzymania psów na smyczy

Przez cały weekend i poniedziałkowy ranek, media bombardują nas informacjami o drastycznym zaostrzeniu przepisów dotyczących wyprowadzania psów na spacery. Z medialnych przekazów możemy się dowiedzieć, że opiekun, który spuści psa ze smyczy, może otrzymać mandat nawet 5000 złotych... Szkoda tylko, że te same media nie podają już przepisów, które tak ochoczo interpretują... Czy zatem jest się czym denerwować? I jak to wygląda w rzeczywistości – sprawdziliśmy dla Was.

15 listopada b.r. weszła w życie ustawa, która zmienia niektóre zapisy Kodeksu Wykroczeń. Również te, które regulują to jak opiekun powinien sprawować opiekę nad swoim zwierzęciem.

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadzone zmiany tłumaczy następująco:

Sankcje dla nieodpowiedzialnych opiekunów zwierząt należy wyraźnie zwiększyć, ponieważ zbyt często dochodzi w Polsce do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. Ofiarami psów bestii niejednokrotnie padają dzieci. Brak odpowiedniej reakcji karnej na takie przypadki powoduje poważne zagrożenie i nie chroni w dostateczny sposób obywateli. [czytaj tutaj]

Ministerstwo uściśla dokładnie, jakich psów dotyczą nowe przepisy. Na oficjalnej stronie możemy przeczytać:

Projekt zaostrza kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Jeśli właściciel np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji lub puszcza go wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu a nawet życiu innych ludzi, może zostać ukarany grzywną do 5000 zł, a nawet ograniczeniem wolności. Do tej pory za nieostrożność przy trzymaniu zwierzęcia groziła grzywna w wysokości zaledwie do 250 zł. [czytaj tutaj]

Zatem co się dokładnie zmieniło? Sprawdźmy:

 • Zmianie uległ: Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
  Obecnie brzmi on następująco: 
  Art. 77.
  § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

  § 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
 • Kolejne zmiany dotyczą Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.
  Obecnie brzmi on następująco:
  Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
 • Kolejny zmieniony Art. 108. Kto szczuje psem człowieka, podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.
  Obecnie brzmi on następująco:
  Art. 108. Kto szczuje psem człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Co to oznacza dla nas, opiekunów zwierząt? Ustawodawca wprowadził kary ograniczenia wolności w przypadku płoszenia i drażnienia zwierzęcia, a także w przypadku szczucia psem, do 5000 zł mandatu oraz ograniczenie wolności, gdy w wyniku zaniedbania zwykłych bądź nakazanych środków ostrożności pies będzie stanowił zagrożenie dla zdrowia i życia innych ludzi.

To na jakich warunkach mamy obowiązek wyprowadzać psy na smyczy, reguluje również Ustawa o Ochronie Zwierząt: Art. 10a. ust. 3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. 4. Zakaz, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście.

To co najważniejsze dla nas, opiekunów psów, to konieczność zachowania zdrowego rozsądku, pilnowania swoich czworonogów i... niestety zasada ograniczonego zaufania, ponieważ każda psia awantura odbija się negatywnie na nas wszystkich.

Pomagaj regularnie - to proste!

 • img

  Ustaw płatności cykliczne

  Nawet niewielka kwota wpłacana regularnie bardzo nam pomoże.

 • strzałka
 • img
  logo

  Podepnij kartę kredytową lub konto PayPal

 • strzałka
 • img

  Udostępniaj

  Zachęcaj innych do działania!

[{"amount":"844507.45"}] [{"count":"513"}]

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.