Jak szukać domu

Ten dział jest tworzony z myślą o tych, którzy znaleźli zwierzę i chcą odnaleźć jego dom ten zagubiony lub całkiem nowy. Najważniejsze aby był to dom, który już NIGDY zwierzaka nie zawiedzie. Jak to zrobić? Jednej recepty nie ma. Każdy pomysł jest cenny. A każdy NOWY pomysł jest BEZCENNY.

Pamiętaj: w Polsce jest przynajmniej 100 tysięcy bezdomych psów - takie są statystyki oficjalne. Bezdomnych kotów jest nawet dwa razy więcej! Szukanie domów dla tych zwierząt to MARKETING, LOKOWANIE PRODUKTU I SZUKANIE NOWYCH RYNKÓW ZBYTU. Bez względu jak te słowa brzmią w Twoich uszach - nie zmienisz tego. Szukanie domu dla psa, kota czy innego zwierzęcia to trudna praca, wymagająca ogromnego zaangażowania i... czasu.

Jeśli chcesz się podzielić z innymi sprawdzonym sposobem na poszukiwanie domu dla zwierzaka, napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - opublikujemy Twój pomysł i w ten spsoób pomożemy być może kolejnym bezdomniakom!

***

Znalazłem psa/kota/innego zwierzaka, wziąłem do domu, ale nie mogę zatrzymać go na stałe… Co robić?

 • Jak najszybciej sprawdź, czy pies ma:
 1. przypiętą do obroży adresatkę. Adresatki są różne, te najczęściej spotykane zwisają z obroży i osoba, która znalazła psa może ją natychmiast zauważyć. Jednak, jeśli pies ma na szyi obrożę, może być ona podpisana od wewnętrznej strony. Zdejmując psu z szyi obrożę zabezpiecz go tak, aby nie zdołał Ci uciec!
 2. chipa. Coraz więcej psów i kotów w Polsce jest chipowana, a czytnik do chipów znajduje się już właściwie w każdej lecznicy. W miastach, w czytniki są wyposażone patrole Straży Miejskiej z tzw. Eko Patrolu.
 3. tatuaż. Nawet jeśli pies wygląda na najbardziej typowego kundelka – sprawdźcie czy nie ma przypadkiem tatuażu. Do Polski sprowadzane są przeróżne “dziwne” rasy psów, które dla laika nie różnią się niczym od pospolitego kundelka. Tatuaż może znajdować się w uchu lub pachwinie. Jeśli odczytamy tatuaż należy zadzwonić jak najszybciej do Związku Kynologicznego w Polsce oddział główny pod numer telefonu: 22 826 46 54 lub do lokalnego oddziału w pobliżu miejsca znalezienia psa.

Nie udało się ustalić tożsamości znalezionego zwierzęcia? Co dalej?

Jeśli tylko Twoje warunki na to pozwalają – NIE ODDAWAJ PSA ANI KOTA DO SCHRONISKA. Ale nie zostawiaj go też na ulicy. Często znajdujemy zwierzę bez opieki i wiedząc, że sami nie możemy się nim zająć, mamy nadzieję, że ktoś inny to zrobi… Nie oglądajmy się na innych. pamiętajcie, że CI INNI oglądają się właśnie na Was. Każdy ma ważny powód aby nie wziąć zwierzaka do swojego domu. Najczęstsze powody to: brak czasu, pieniędzy, inne zwierzęta. Kiedy się chwilę zastanowimy nad sytuację okazuje się, że czasu mamy mało, ale jednak uda nam się jeszcze chwilkę znaleźć, nasze zwierzęta nie są takie straszne i zaakceptują gościa, a znaleziony zwierzak wcale nie jest taki chory i wystarczy go odpchlić i odrobaczyć. Jeśli mimo głębszego zastanowienia nadal uważamy, że wzięcie (nawet na chwilę) zwierzaka pod swoją opiekę jest ponad Wasze siły, odwieźcie go w bezpieczne miejsce. Nie zostawiajcie na ulicy/w lesie/ przy drodze. Tam jest zbyt niebezpiecznie: samochody, głód, zimno, samotność, strach i źli ludzie! Zwierzę sobie nie poradzi! A prawdopodobieństwo, że "ktoś go przygarnie” jest zerowe! Przecież my też tego nie robimy… Jeśli naprawdę nie ma innego wyjścia:

 1. odwieźmy psa do najbliższego schroniska.
 2. Zadzwońcie po Straż Miejską, tel.: 986
 3. Zadzwońcie do Urzędu Gminy własciwej dla miejsca znalezienia zwierzęcia.

Zaczekajcie przy zwierzęciu na osobę, która przyjedzie je zabrać. W ten sposób upewnimy się, że zwierzę zostało zabrabrane na 100%

Nie denerwujcie się jeśli pomimo wielu telefonów nikt po psa/kota nie przyjedzie. Naprawdę, fundacje i schroniska nie zawsze mogą wysłać wolontariusza w kilkunasto lub nawet kilkudziesięcio kilometrową drogę by złapać zwierzaka. To WY jesteście na miejscu i to WY w ty momencie musicie zadziałać!!!

Bez względu na to czy zwierzak jest u Was w domu, czy pozostawiłeś go w schronisku, pomóż mu odnaleźć dom (ten zgubiony lub całkiem nowy). Przygotuj mu "kampanię reklamową":

 • Zacznij od dobrego zdjęcia

Zdjęcie to podstawa. Po pierwsze pomoże rozpoznać zwierzę opiekunowi, jeśli taki istnieje i poszukuje zwierzaka. Po drugie do adopcji w pierwszej kolejności wybierane są zwierzęta z ładnym zdjęciem.

Zdjęcie to naprawdę ważna część kampanii poszukiwania domu dla zwierzęcia. Zdjęcie musi być wyraźne, najlepiej kolorowe. Artystyczne fotki są fajne, ale pamiętajcie, że w tym wypadku prezentujecie konkretne, żywe zwierzę, a nie swoją artystyczną wizję. Jeśli do adopcji zgłosi się nowy dom i na podstawie Waszych fotek wyrobi sobie mylne wyobrażenie na temat zwierzaka – ludzie poczują się oszukani i rozmyślą się. 

Zrób zdjęcie najlepiej na jednolitym tle. Zadbaj aby nic nie odwracało uwagi od prezentowanego zwierzaka. Postaraj się uchwycić jego cechy charakterystyczne, takie jak wielkość, klapnięte ucho, kopiowany ogon, łatkę na pośladku itp.

 • Przygotuj odpowiedni opis:

Bez względu na to czy masz talent literacki czy wolisz skupić się na konkretach, Twój opis bezwzględnie musi zawierać kilka elementów:

 1. gdzie zwierzę zostało znalezione
 2. przybliżony wiek (oceni lekarz)
 3. czy pies/kot jest zdrowy, chory, co mu dolega (oceni lekarz)
 4. cechy charakteru: lubi dzieci, akceptuje psy, koty, nie chce jeść suchej karmy, zachowuje czystość, boi się samochodów, uwielbia się bawić piłeczką itp.
 5. kontakt do osoby opiekującej się zwierzęciem. Nawet jeśli zwierzak jest w schronisku, zwiększymy jego szanse na adopcję podając kontakt do siebie. Pracownicy i wolontariusze przebywający w schronisku często są tak zapracowani, że zwyczajnie nie mają czasu odbierać telefonów i bardzo trudno się do nich dodzwonić. Możemy umówić się z osobą chętną na adopcję i razem z nią pojechać do schroniska aby pokazać znalezionego przez nas psiaka. Osoba, która czuje się “zaopiekowana sobą” chętniej adoptuje zwierzaka. Jeśli kilka razy z rzędu nie dodzwoni się pod wskazany w ogłoszeniu numer telefonu… zrezygnuje.
 6. zamieść informację czy możesz dowieźć psa/kota do nowego domu. A jeśli tak to do ilu kilometrów. Np. “Dowóz zwierzęcia do 100 km.” (Jeśli zawieziesz zwierzę do nowego domu, na własne oczy przekonasz się jakie warunki zapewni mu nowy opiekun).
 7. Podpisz “umowę adopcyjną”. Schroniska i fundacje wydające psy lub koty do adopcji podpisują z nowymi opiekunami tzw. umowy adopcyjne. Mało kto wie, że jako osoby prywatne także mamy prawo podpisać umowę adopcyjną z osobą, która chce dać dom zwierzęciu przez nas znalezionemu (pod warunkiem, że zwierzak ten przebywa w naszym domu).

Umowa adopcyjna da nam poczucie bezpieczeństwa, że jeśli coś będzie nie w porządku w każdej chwili będziemy mogli sprawdzić co się dzieje ze zwierzakiem. Wzór umowy adopcyjnej można pobrać tutaj: Wzór umowy adopcyjnej

 • Wydrukuj i rozwieś ogłoszenia w okolicy gdzie znalazłeś zwierzaka:
 1. Na drzewach w parkach, gdzie gromadzą się “psiarze”;
 2. W okolicznych lecznicach;
 3. Na tablicach ogłoszeń

Pamiętaj, że pies, zwłaszcza zdrowy, może przejść kilkanaście,czasami nawet kilkadziesiąt kilometrów od miejsca w którym się zgubił. Dlatego, jeśli dysponujesz autem rozwieś ogłoszenia przynajmniej w promieniu 10 km od miejsca gdzie znalazłeś psa.

 • Koniecznie zaistniej w Internecie!

Pamiętaj, nie wystarczy dać 1 -3 ogłoszeń. To zdecydowanie za mało. Daj ich tyle ile tylko dasz radę. W Internecie jest bardzo wiele serwisów poświęconych zagubionym/znalezionym zwierzętom. Są to m.in.:

 1. Wybierz Miśka;
 2. ZgubiłemPsa.pl;
 3. ZaginionePsy.pl;
 4. ZaginioneKoty.pl;
 5. MójPupil.pl;
 6. Utracone.pl;
 7. Twój Przyjaciel Pies Szarik.pl;
 8. Morusek.pl;
 9. Nasze Zwierzaki;
 10. zaginiony-znaleziony.pl

Nie zapominajmy o pozostałych portalach ogłoszeniowych. Koniecznie zamieszczajcie ogłoszenia na:

 1. Gumtree - ogólnopolski serwis z łatwą wyszukiwarką, dającą możliwoiść wyboru regionu Polski;
 2. Tablica - bardzo popularny serwis ogłoszeniowy z działem “zwierzęta”;
 3. AlleGratka - podobnie jak Tablica, darmowy i bardzo popularny serwis ogłoszeniowy;

Bez względu gdzie zamieścimy ogłoszenia, w jednym miejscu musimy to zrobić obowiązkowo! Oczywiście piszemy o Facebooku, który dziś daje nam największe możliwości zdobycia zasięgu dla naszego ogłoszenia. Na tym portalu mamy też wiele narzędzi, które pomogą nam w promocji:

 1. Zamieść na Facebooku ogłoszenie - grafikę. Przykłady grafik zobacz np. na naszym profilu na Facebooku >>TUTAJ<<
 2. Przygotuj "album" ze zdjęciami. Możesz założyć specjalny folder, w którym wrzucisz zdjęcia zwierzęcia oraz zamieścisz odpowiedni opis. Do każdego założonego przez Ciebie folderu kieruje oddzielna ściażka (link), który możesz następnie wysyłać do swoich znajomych, udostępniać na profilach na Facebooku, a także zamieszczać na zewnętrznych forach.
 3. Możesz założyć zwierzakowi "wydarzenie", na które będziesz zapraszac gości i na którym na bierząco będziesz wrzucać nowe informacje o podopiecznym.

Pamiętaj aby każde zamieszczane zdjęcie, album czy wydarzenie miało charakter publiczny. Sprawdź swoje ustawienia prywatności.

Tak naprawdę najlepiej jest skorzystać ze wszystkich powyższych opcji na raz!

Najważniejsze jednak abyśmy nie siedzieli z założonymi rękami i nie czekali na to, że sytuacja sama się rozwiąże albo, że ktoś inny zajmie się szukaniem domu dla zwierzaka. Pamiętajcie - każda Wasza inicjatywa, pomoc i działanie sprawia, że świat wokół nas jest odrobinę lepszy!

 

Pomagaj regularnie - to proste!

 • img

  Ustaw płatności cykliczne

  Nawet niewielka kwota wpłacana regularnie bardzo nam pomoże.

 • strzałka
 • img
  logo

  Podepnij kartę kredytową lub konto PayPal

 • strzałka
 • img

  Udostępniaj

  Zachęcaj innych do działania!

[{"amount":"844507.45"}] [{"count":"513"}]

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.