Co zrobić gdy widzisz ranne zwierzę?

Wyjeżdżając poza granice miast, byt często widzimy na drogach potrącone zwierzęta. Nie trzeba wcale ujechać daleko aby natknąć się na potrąconego psa lub kota. W miastach ten problem dotyczy równie wielu zwierząt, lecz tu szybko działają służby oczyszania miasta. Również prywatnym ludziom łatwiej jest się zatrzymać, udzielić pomocy rannemu zwierzakowi lub chociaż wezwać Straż Miejską na pomoc.

Poza miastem sprawa nie jest już tak oczywista. Śpieszymy się. Jesteśmy na obcym dla siebie terenie. Czujemy się niepewnie. Mamy nadzieję, że "ktoś inny zatrzyma się i udzieli zwierzęciu pomocy".

To bardzo złudne uczucie, że ktoś inny na pewno się zatrzyma i jest tragiczne w swoich konsekwencjach dla rannego zwierzęcia. Z powodu takiej postawy, setki zwierząt rocznie umierają w cierpieniach, wielokrotnie potrącane przez auta, zapomniane i przerażone. Nie dopuścmy do tego.

JEŚLI WIDZISZ RANNE ZWIERZĘ - REAGUJ!!!

Nie wiesz jak?

Przeczytaj poniższy poradnik:

Co zrobić ze znalezionym przy drodze i  prawdopodobnie rannym lub będącym w szoku zwierzęciem?

Opracowała lek. wet Adrianna Kaczmarska

Animal Center

www.animalcenter.pl

BEZPIECZNE ZABRANIE ZWIERZĘCIA Z DROGI

  • zatrzymując SAMOCHÓD  upewnij się, że nie spowodujesz wypadku samochodowego i sam nie zostaniesz potrącony przez inny pojazd. Jeśli stajesz na drodze włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt. Będąc rannym nie pomożesz!
  • zranione zwierzę boi się i jest obolałe , więc może próbować się bronić, ugryźć, podrapać, a nawet uciekać.
  • podchodź do zwierzęcia powoli nie wykonując gwałtownych ruchów,  mówiąc miękkim głosem staraj się uspokoić zwierzę, jeśli jest to czyjś pies  lub kot możliwe, że dzięki temu poczuje się bezpieczniej
  • z bliskiej odległości oceń ZACHOWANIE zwierzęcia i czy zwierzę może się PORUSZAĆ.

ZACHOWANIE :

  •  PIES WARCZĄCY I POKAZUJĄCY ZĘBY - wsuń lub zarzuć smycz (kawałek sznurka, podartego materiału , linki ) dookoła szyi zwierzęcia.  Drugi koniec przekaż osobie, która Ci pomaga lub zwyczajnie przywiąż do klamki od samochodu lub drzewa, da Ci to pewność, że zwierzę Cię nie zaatakuje przy twoim kolejnym kroku. Następnie weź drugi kawałek sznurka lub bandaża, w powietrzu zawiąż pętelkę odpowiednio większą niż psi pysk, następnie szybkim ruchem załóż na pysk, tak aby węzeł znajdował się pod brodą.  Zaciśnij węzeł, przełóż końce od spodu i zawiąż za uszami zwierzęcia, w ten sposób unikniesz pogryzienia. Jeśli nie jesteś w stanie sobie poradzić zadzwoń po pomoc , nie ryzykuj pogryzienia.
  • KOT KTÓRY PRÓBUJE UGRYŹĆ I DRAPAĆ - jeśli masz w bagażniku rękawice załóż je, spróbuj zarzucić delikatnie na kota ręcznik lub koc, następnie postaraj się delikatnie zabrać z drogi, ale bądź pewny chwytu. Jeśli kot siedzi przy drodze może być bardzo słaby, ale w stresie może próbować uciekać.  Bądź przygotowany , że w takiej sytuacji będzie się bronił.
  • ZWIERZĘ, KTÓRE SIĘ NIE RUSZA - należy bardzo ostrożnie ułożyć na twardym podłożu, starając się ograniczyć jego ruch do minimum, jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów, u których mogło dojść do uszkodzenia kręgosłupa – JAK TO ZROBIĆ? OBOK ZWIERZĘCIA POŁÓŻ KOC, DELIKATNIE WSUŃ ZWIERZĘ NA KOC. Jeśli masz ze sobą jakieś pudło, lub kawałek deski dobrze jeśli wsuniesz zwierzę na kocu na tę deskę a następnie przeniesiesz do samochodu. Jeśli pies jest duży, a Ty jesteś sam możesz nie poradzić sobie z przeniesieniem zwierzęcia do samochodu. Nie ryzykuj, że Ci spadnie lub ucieknie postaraj się wezwać pomoc . Możesz zatrzymać innym samochód. Asysta w takim przypadku jest bardzo pomocna.
  • ZWIERZĘ, KTÓRE SIĘ PORUSZA - w przypadku PSA po założeniu linki spróbuj delikatnie podnieś psa tak aby stanął na nogach , jeśli stoi bez problemu spróbuj zachęcić go aby sam wszedł do samochodu.  Jeśli nie może poruszać się sprawnie lub nie ma chęci podnieś psa podkładając jedną rękę pod zad a drugą z przodu przed klatką piersiową (duży pies) lub jedną rękę podłuż pod brzuch drugą zaś podtrzymuj głowę (mały pies). W przypadku KOTA, który się porusza przenieś trzymając za kark a najlepiej do jakiegoś pudełka. Będąc w szoku puszczony w samochodzie może uciekać.  Możesz użyć pudła w którym wozisz np. płyn do spryskiwaczy czy narzędzia. Jeśli jest to skrzynka przykryj ją kocem. Upewnij się , że jest dostęp tlenu do pojemnika w którym jest kot.

SPRAWDZENIE CZYNNOŚCI ŻYCIOWYCH

  •  STAN ŚWIADOMOŚCI - jeśli zwierzę jest nieprzytomne należy zadbać o ODDECH –zwierzę powinno być bezpiecznie ułożone tak aby zapewnić drożność dróg oddechowych, szyja powinna być wyprostowana, pysk lekko otwarty i wyciągnięty język. PRACA SERCA – należy przyłożyć rękę do klatki piersiowej najlepiej tuż za  lewą pachą i sprawdzić czy bije serce. TEMPERATURA CIAŁA – w przypadku nieprzytomnego zwierzęcia istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo , że zwierzę jest również wyziębione, wówczas należy włączyć ogrzewanie w samochodzie i okryć zwierzę kocem.  KOLOR ŚLUZÓWEK – jeśli zwierzę ma blade śluzówki – sprawdzamy odchylając policzek, oglądając spojówki oka lub kolor warg sromowych lub napletka - istnieje poważne ryzyko wstrząsu lub obrażeń narządowych np. pękniecie śledziony.  Konieczne jest niezwłoczne zawiezienie zwierzęcia do najbliższej kliniki weterynaryjnej.
  • KRWOTOK, KRWAWIENIE – w przypadku krwawienia należy założyć opatrunek uciskowy. Ranę przykryć gazą lub gazikiem , zabandażować. Jeśli nadal silnie krwawi ucisnąć ranę starając się zahamować krwawienie. Jeśli nie mamy gazy a rana intensywnie krwawi należy spróbować zatamować krwawienie zwykłą bawełnianą bluzką lub t-shirtem i jak najszybciej zawieźć zwierzę do lecznicy.
  • RANY – w przypadku ran należy je bez względu na wielkość zabezpieczyć gazą, gazikiem lub bawełnianą koszulką. Można spróbować delikatnie oczyścić ranę, jeśli jednak nie jesteśmy pewni zostawmy ją dla lekarza. Nie wyciągajmy sami np. wbitego szkła czy patyka, może to spowodować silny krwotok i przysporzyć zwierzęciu dodatkowego bólu.
  • ZŁAMANIA – należy ustabilizować złamaną kończynę tak aby ograniczyć jej ruch do minimum. Najlepiej umieścić nogę na kawałku tektury czy gazecie, starając się aby staw powyżej i poniżej złamania był również unieruchomiony. W przypadku złamania otwartego przykryć ranę gazą lub gazikiem.

KONTAKT Z LECZNICĄ

  •  jeśli mamy taką możliwość postarajmy się zadzwonić do lecznicy i uprzedzić , że wieziemy zwierzę z wypadku, pozwoli to na przygotowanie się kliniki na przyjęcie pacjenta. Dodatkowo przez telefon po wstępnych oględzinach zwierzęcia możemy uzyskać jeszcze dodatkowe wskazówki dotyczące postępowania ze zwierzęciem.

W LECZNICY

  • NIEPRZYTOMNE LUB RANNĘ ZWIERZĘ ODDAJEMY OD RAZU POD OPIEKĘ WETERYNARZA.
  • Jeśli zwierzę jest stabilne pamiętajmy o SPRAWDZENIU CZY ZWIERZĘ JEST ZACZIPOWANE
  • W przypadku UGRYZIENIA przez zwierzę zgłośmy to lekarzowi weterynarii, który skieruje zwierzę na obserwację w kierunku wścieklizny.

KOMU W  DROGĘ ?

  • Wybierając się w podróż pamiętajmy o zabraniu ze sobą nie tylko apteczki pierwszej pomocy ale również koca, ręcznika, pudła na kota oraz smyczy czy zwykłego kagańca.
  • zapiszmy numery do dużych lecznic w miastach, które będziemy mijali na trasie.

 

Pomagaj regularnie - to proste!

  • img

    Ustaw płatności cykliczne

    Nawet niewielka kwota wpłacana regularnie bardzo nam pomoże.

  • strzałka
  • img
    logo

    Podepnij kartę kredytową lub konto PayPal

  • strzałka
  • img

    Udostępniaj

    Zachęcaj innych do działania!

[{"amount":"854000.95"}] [{"count":"521"}]

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.